Yoğurt Yapmanın Püf Noktaları

Yoğurt Yapmanın Püf Noktaları

KAÇ
KİŞİLİK
KİŞİLİK
HAZIRLANIŞ
SÜRESİ
DAKİKA
PİŞİRME
SÜRESİ
DAKİKA

Yağlı Süt Kullanın.
Eğer yoğurdun kıvamı sizin için hayati önem taşıyorsa, kullandığınız çiğ sütün yağ oranına dikkat edin. Yağsız süt kullanmak yoğurdunuzun tutmasını engelleyebilir. Foça’dan Taze Süt’ün 4,2 yağ oranına sahip doğal çiğ sütü ile bu sorunu kökten çözebilirsiniz.

Sütün Cinsine Dikkat Edin.
Yoğurdun kıvamını etkileyen birçok faktör vardır. Mesela küçükbaş hayvanların yoğurdu sert olacaktır ya da süte etki eden yem veya yeşillik inek tarafından çok yenmişse yoğurt sert değil cıvık olacaktır. Bu durumlar mutlaka ama mutlaka bilinmelidir. Foça’dan Taze Süt olarak en güzel yoğurdun bizim sütümüzle yapıldığını iddaa ediyor, hayvanlarımızı o yönde besliyor, teknolojimizi sizlere daha iyi süt verebilmek için kullanıyoruz.

Süt İyi Kaynamalıdır.
Foça’dan Taze Süt ile ev yoğurdu yapmanın püf noktalarından bir diğeri ise sütü gerektiği kadar kaynatmaktır. Süt kaynamaya başlayınca taşma ihtimaline karşı 15 dakika boyunca başından ayrılmamanızı tavsiye ederiz. Sütünüz kaynarken ısısını düşürün ve sık sık karıştırın. Sütün 5 ila 7 dakika boyunca kaynamasına dikkat edin.

Buzdolabına Kaldırırken Dikkat Edin.
Mayalanan kabın sularını özenle silin ve kapağı hızlıca kapatın. Daha sonra buzdolabınıza kaldırın. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kapağı açıp hava aldırmamaktadır. Bu konuda özen göstermeniz yoğurdunuzun daha iyi olmasına yardımcı olur.

Mayalamaya Dikkat Edilmelidir.
Süt kesinlikle kaynatılan kapta mayalanmamalıdır. Bunun aslında çok basit bir açıklaması vardır. Süt kaynarken dibi tutabilir bu yüzden aynı kapta mayalanırsa yoğurdunuz ekşiyebilir. Kap değişimi mutlaka sıcakken yapılmalıdır. Çünkü maya sıcaklığında değiştirilen kap sütün sıcaklığını da etkileyecektir. O yüzden mayalama evresine dikkat ediniz.

Yoğurdu Sarma İşlemi.
Yoğurt kışın daha sıkı ve kalın sarılmalıdır. Yazın ise daha ince sarılmalıdır. Bunun nedeni sıkı ve kalın sarılan yoğurtların sulanıp ekşimesidir. Yoğurdun sarılması bu yüzden oldukça önemlidir.

Son olarak
Yeni yoğurt yapımına başlarken bir sonraki sefer için lazım olacak mayayı derin dondurucuya koyun. Bu şekilde maya ekşi değil tatlı bir lezzete sahip olacaktır. Yoğurdu mayalarken, mayayı birkaç saat öncesinden çıkarıp çözülmeye bırakın. Ayrıca yoğurt mayalarken yoğurt mayasının ev yoğurdundan olmasına dikkat edin. Evde yoğurt yapmanın hakkı verilmesi ve organik yoğurt yapmak için mayanın da ev yoğurdundan olması elzemdir.

Bu yüzden Foça’dan Taze Süt tercih edin, ev yoğurdunun en lezzetli ve en doğal haline kavuşun.


Ilıpınar Mahallesi
Değirmenaltı Mevkii,
35680 Foça/İzmir

İletişim
Bize Ulaşın
TAZE SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ SAN. TİC. A.Ş.

Ilıpınar Köyü, Değirmenaltı Mevkii,
35680, Foça/İzmir
info@tazesut.com.tr

T. +90 (232) 823 49 60
F. +90 (232) 823 49 14
© 2021 TazeSüt. Tüm hakları saklıdır.